Co se povedlo a co méně: 5 plusů a 5 mínusů uplynulé sezóny Komety

Tak jako každá sezóna měla i ta uplynulá svoje světlé i stinné stránky. Pokusil jsem se vytknout 5 pozitivních a 5 negativních aspektů, které charakterizují působení Komety v ročníku 2020/21. A začneme těmi negativními, ať můžeme končit s vidinou lepších zítřků…

Mínusy

5. Už to není ono…

V uplynulé sezóně dres Komety oblékli dva útočníci, kteří v minulosti patřili mezi klíčové brněnské hráče. Bohužel Tomáš Svoboda ani Vojtěch Němec na své někdejší výkony nenavázali. Tomáš Svoboda se v Brně objevil na podzim, kdy druhá liga stála a neměl kde hrát. Nutno říci, že jeho role ani neměla být taková jako dříve ‒ hrával spíše čtvrtou lajnu a od bodů byli v týmu jiní. „Socha“ odehrál 8 zápasů a nepřipsal si žádný bod. Je škoda, že ani jedna z jeho pověstných střel z první neskončila gólem a Tomáš nedal naposledy vzpomenout na své důležité branky ze stříbrných sezón.

Naopak Vojtěch Němec, čtvrtý nejproduktivnější hráč Komety v extraligové historii, přicházel do Brna v pozici bodujícího útočníka. Tuto pozici však Vojta nepotvrdil, ve 20 zápasech si připsal jen 4 kanadské body (3+1) a kromě utkání v Liberci (2+0) příliš výrazný nebyl. Ostatně stárnutí hráčů a s tím spojené snížení výkonnosti je pro fanoušky vždycky těžké přijmout. Snad se Vojta s Tomášem, sousedé z Pohořelic, sejdou v příští sezóně ve Znojmě a bude jim to na ledě klapat. Z pozice brněnských fanoušků jim nelze nepřát úspěch a herní pohodu.

4. Mladí hráči se neprosadili tolik, jak se čekalo

Brněnská Kometa všude proklamuje časté nasazování mladých hráčů. S tím se nedá nesouhlasit, mladíci v brněnském dresu nastupovali a nebylo jich málo. Je však otázkou, zda byl jejich přínos dostatečný nebo se toho od nich čekalo zbytečně moc. Luboš Horký, 23letý útočník, odehrál za Kometu 32 zápasů, ve kterých získal 9 bodů (5+4) a měl průměrný icetime 13:16. Což samozřejmě není špatné, ale očekávání byly zřejmě větší. Luboš byl v lednu poslán na hostování do Pardubic, stejně jako před dvěma roky. V létě by se měl do Brna vrátit.

Podobná situace je u Karla Pláška. Včetně play-off odehrál v uplynulé sezóně 52 zápasů, ve kterých vstřelil 6 gólů a na další 4 přihrál, což na 20letého útočníka nejsou špatná čísla. Karlův icetime se pohyboval kolem 12 minut, to není málo, ale ani moc. Na místě je myšlenka, zda by pro jeho hokejovou budoucnost nebylo lepší angažmá v první lize či méně ambiciózním extraligovém týmu, kde by dostal více prostoru na ledě.

3. Oslabení

Hra v početní nevýhodě patřila k nejslabším stránkám týmu z moravské metropole. Kometa (bohužel) pokračovala v trendu z minulé sezóny (13. místo; 77,4 %) a v úspěšnosti oslabení se dostala na úplné dno. Úspěšnost hry ve čtyřech či ve třech byla pouhých 74,87 %, což Kometu poslalo na poslední místo v této disciplíně, lépe na tom byly i České Budějovice. Zlepšení obranné hry tak bude jednou z hlavních výzev nového trenéra Jiřího Kalouse.

2. Čtvrtfinálová série

Ruku na srdce ‒ s postupem do čtvrtfinále po začátku předkola počítal málokdo. Kometě se však povedl skvělý obrat a v další sérii ji čekali nadupaní Oceláři z Třince. A teď je na čase si ruku na srdce přiložit podruhé ‒ postup do čtvrtfinále byl pro brněnské fanoušky spíše trestem než odměnou. Třinec Kometu absolutně přejel, herní dominanci Ocelářů ukazuje především gólové skóre 20:4. Kometa tak poprvé v extraligové historii vypadla ve čtvrtfinále a také poprvé prohrála sérii 0:4 na zápasy. Čtvrtfinále jsem se více věnoval minule.

1. Stále se sázelo jen na první útok

Problém, který se s Kometou táhne poslední tři sezóny. Většinu bodů obstarává první lajna ve složení Zaťovič - Holík - Mueller, která dohromady obstarala 154 kanadských bodů v základní části. Pro srovnání, všichni ostatní útočníci nasbírali 127 kanadských bodů. Je to paradoxní, protože k oběma titulům Kometu dovedly čtyři vyrovnané lajny. Trenér Kalous má před sebou druhý náročný úkol ‒ sestavit stálou a údernou druhou lajnu, která bude skvělému prvnímu útoku sekundovat.

Rozložení síly v útoku byl jeden z rozdílů mezi Třincem a Kometou ve čtvrtfinále. Oceláři mají také dominantní první útok (Matěj Stránský - Petr Vrána - Martin Růžička), ale k nim se dovedou přidat i další útočné formace. Což poznala i Kometa, k nejlepším útočníků série patřil už zmiňovaný Matěj Stránský (2+4), ale i Michael Špaček (0+6), Michal Kovařčík (4+1) či Erik Hrňa (2+3).

Pozitiva

Sezóna 2020/21 se nezařadí do výkladní skříně brněnského hokeje, na druhou stranu ji nelze označovat za velký neúspěch. I ročník poznamenaný absencí fanoušků přinesl své pozitivní stránky.

5. Vánoční utkání s Motorem

Černé vánoční dresy jakoby hráče Komety polily živou vodou (škoda, že si je nenechali do zbytku sezóny). Kometě se až ve 13. extraligové sezóně povedlo nasázet 10 gólů v jednom zápase, kanonádu odnesl budějovický Motor, přičemž utkání skončilo 10:4. Premiérou bylo i 6 vstřelených branek v jedné třetině. Útočníci Dávid Bondra a Tomáš Šoustal dali své první extraligové góly, povedený byl především ten Šoustalův ‒ ze samostatného nájezdu, hokejkou mezi nohama. Peter Mueller podruhé v extraligové kariéře zapsal 6 kanadských bodů (3+3). Pokud bychom měli zvolit nejlepší zápas Komety v sezóně, druhý souboj s Motorem bude určitě jedním z kandidátů.

Fakta k zápasu 29. kola sezóny 2020/21 - Kometa Brno 10:4 Motor ČB

  • Kometa poprvé vstřelila 10 gólů v jednom extraligovém zápase

  • Poprvé se povedlo hráčům Komety nastřílet 6 gólů za jednu třetinu

  • Po šesti letech dva hráči Komety vstřelili svůj první extraligový gól v jednom zápase (2020 - Tomáš Šoustal a Dávid Bondra, 2014 - Silvester Kusko a Jan Wasserbauer)

  • Více faktů a zajímavostí naleznete na Instagramu a na Twitteru

4. Prosincové příchody

Stejně jako v minulých letech, i v letošní sezóně zaznamenal kádr Komety několik zvláštních a méně povedených změn, dva příchody se však Liborovi Zábranskému opravdu povedly. První povedenou posilou byl kanadsko-slovenský útočník Dávid Bondra, který sice ve 39 zápasech zapsal jen 7 bodů (4+3), ale přicházel jako bojovný hráč do 4. lajny a tuto roli skvěle plnil. Je otázkou, zda bude Dávid v Brně pokračovat. Prvního dubna sdílel na svém Instagramu příspěvek, ve kterém se s Kometou loučil. Pravděpodobnější je tak odchod, ale možná se jednalo o aprílový žert.

Druhým povedeným příchodem byl Petr Zámorský. Jeden z nejlepších extraligových beků přišel do Brna na přelomu kalendářních roků a byla to trefa do černého. V základní části si připsal 18 kanadských bodů (3+15) v 25 zápasech a další 4 body (1+3) přidal v play-off. „Zámek“ v rozhovoru pro Deník Sport řekl, že je v Brně spokojený a rád by v týmu Komety pokračoval. Vzhledem k tomu, že novým trenérem Komety se stal Jiří Kalous a ne Vladimír Růžička, bylo Petrovo setrvání v Brně velmi reálné. Po odchodu Filipa Krále do zámoří by mohl být pro Kometu klíčovým bekem. Poslední zprávy však naznačují, že Zámorský v Kometě nezůstane.

3. Peter Mueller a jeho rekordy

Americký útočník Peter Randy Mueller válel v modrobílém dresu třetí sezónu a rozjel doposud největší show. V průběhu ročníku přeskočil v historickém bodování Nicholase Johnsona a stal se nejproduktivnějším hráčem ze zámoří v historii ligy. V základní části nasbíral 64 kanadských bodů (29+35) a podařilo se mu vyhrát bodování extraligy, což se před tím žádnému hráči Komety ani žádnému cizinci nepovedlo. Navíc překonal 55 bodů (17+38) Petra Holíka ze sezóny 2018/19 a vytvořil nový rekord v počtu kanadských bodů hráče Komety v základní části extraligy.

2. Otočení série předkola

Po dvou prohraných zápasech v Ostravě Kometě málokdo věřil. Otočit sérii hranou na 3 vítězné zápasy z 0:2 se v historii ligy povedlo jen třikrát. Brňané však doma dvakrát vyhráli v prodloužení, sérii srovnali na 2:2 a vydali se do Vítkovic na rozhodující 5. zápas. I ten se Kometě podařilo vyhrát a postoupila do čtvrtfinále.

Otočka předkola poněkud zlepšila dojem z rozpačité sezóny. Nejlepšími hráči série byli určitě brankáři, na straně Vítkovic Daniel Dolejš, za Kometu Karel Vejmelka. Brněnský brankář si z vítězných zápasů odnesl parádní úspěšnost zákroků 97%! Nejlepším gólem sezóny by byl možná zvolen zásah Rhetta Hollanda, který rozhodl čtvrtý zápas série. Byla to jeho první branka v modrobílém dresu. Kometa tak má z předkol play-off  bilanci 2 výhry (2012, 2021) ‒ 1 porážka (2016).

Fakta k předkolu:

  • Kometa jako 4. tým v historii ligy dokázala otočit sérii hranou na 3 vítězné zápasy, ve které prohrávala 0:2

  • Souboj Komety s Vítkovicemi byl vůbec první sérií, ve které první 4 zápasy skončily stejným výsledkem (2:1)

  • Více statistických zajímavostí na Instagramu a Twitteru.

1.Filip Král

Na brněnskou sezónu 2020/21 se možná jednou bude vzpomínat jako na tu, „ve které hrál Filip Král“. Rodák z Blanska totiž zažil skvělý ročník a je jen otázkou času, kdy si zahraje v NHL. Kvůli přerušení kanadskoamerických soutěží začal Filip sezónu v Přerově, protože Kometa se již předtím domluvila s Jakubem Zbořilem a Liborem Hájkem, taktéž obránci, kteří by za normálních okolností hráli v zámoří. Na Filipa tak ze začátku ročníku nezbylo v brněnském kádru místo. Po třítýdenní říjnové covid-pauze se však obránce s číslem 18 na soupisce Komety objevil a už z ní nevypadl.

Postupem času se vypracoval v klíčového obránce mužstva, v zápasech play-off měl nejvyšší průměrný icetime z celého týmu (25:03, dokonce víc než Peter Mueller). S 21 kanadskými body (6+15) byl nejproduktivnějším obráncem Komety v základní části, v paměti fanouškům utkvěl především parádní gól z oslabení, který vstřelil na začátku prosince v Olomouci. Filip se předvedl jako skvělý ofenzivní obránce a sezónu si nyní protahuje v AHL. Pokud bude pokračovat ve výkonech z Brna, nejspíš se brzy dočká povolávacího telefonátu do NHL.

LZ

Pokud se vám článek líbil, zanechte srdíčko nebo koment ;)